1812GC102MATME ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
1812GC102MATME
Manufacturer Part Number:
1812GC102MATME
Manufacturer / Brand
KYOCERA AVX
Part of Description:
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1812
Datasheets:
1812GC102MATME(1).pdf1812GC102MATME(2).pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
ROHS3 Compliant
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number 1812GC102MATME
Manufacturer / Brand KYOCERA AVX
Category Capacitors > Ceramic Capacitors
Description CAP CER 1000PF 2KV X7R 1812
Lead Free Status / RoHS Status: ROHS3 Compliant
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Tolerance ±20%
Thickness (Max) 0.071' (1.80mm)
Temperature Coefficient X7R
Size / Dimension 0.181' L x 0.126' W (4.60mm x 3.20mm)
Series -
Ratings -
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Lead Style -
Lead Spacing -
Height - Seated (Max) -
Features High Voltage
Failure Rate -
Capacitance 1000 pF