P1200SARP ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
P1200SARP
Manufacturer Part Number:
P1200SARP
Manufacturer / Brand
Littelfuse Inc.
Part of Description:
THYRISTOR 100V 150A DO214AA
Datasheets:
P1200SARP.pdf
Lead Free Status / RoHS Status:
RoHS non-compliant
Stock Condition:
New original, Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number P1200SARP
Manufacturer / Brand Littelfuse Inc.
Category Circuit Protection > TVS - Thyristors
Description THYRISTOR 100V 150A DO214AA
Lead Free Status / RoHS Status: RoHS non-compliant
Voltage - On State 4 V
Voltage - Off State 100V
Voltage - Breakover 130V
Supplier Device Package DO-214AA
Series SIDACtor®
Package / Case DO-214AA, SMB
Package Tape & Reel (TR)
Number of Elements 1
Mounting Type Surface Mount
Current - Peak Pulse (8/20µs) 150 A
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 45 A
Current - Hold (Ih) 120 mA
Capacitance 45pF