PT7C43390WEX ImageView larger image
Image may be representation.
See specs for product details.
PT7C43390WEX
In Stock 4772 pcs Reference Price(In US Dollars)
Manufacturer Part Number:
PT7C43390WEX
Manufacturer / Brand
Diodes Incorporated
Part of Description:
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8SOIC
Datasheets:
Lead Free Status / RoHS Status:
ROHS3 Compliant
Stock Condition:
New original, 4772 pcs Stock Available.
Ship From:
Hong Kong
Shipment Way:
DHL/Fedex/TNT/UPS
Inquiry Online
Part Number
Manufacturer
Require Quantity
Company Name
Contact Name
E-mail
Phone
Message
Please enter Verify Code and click "Submit"
Part Number PT7C43390WEX
Manufacturer / Brand Diodes Incorporated
Stock Quantity 4772 pcs Stock
Category Integrated Circuits (ICs) > Clock/Timing - Real Time Clocks
Description IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8SOIC
Lead Free Status / RoHS Status: ROHS3 Compliant
Voltage - Supply, Battery -
Voltage - Supply 1.3V ~ 5.5V
Type Clock/Calendar
Time Format HH:MM:SS (12/24 hr)
Supplier Device Package 8-SOIC
Series -
Package / Case 8-SOIC (0.154', 3.90mm Width)
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Memory Size -
Interface I²C, 2-Wire Serial
Features Alarm, Leap Year, Square Wave Output
Date Format YY-MM-DD-dd
Current - Timekeeping (Max) 0.65µA ~ 0.7µA @ 3V ~ 5V